Boys Cross Country - Statistics

Updated: 11/7/2011

East | West | FAVC

Season: 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011

All Meets
  NAME SCHOOL LOCATION TIME
1. Nick Vogele Anderson Trinity/Sacred Heart Invitational 15:26.00
2. Antony Parnigoni Turpin District 15:49.00
3. Aaron Matheus Kings Elder 16:05.00
4. Bryan Warden Kings Regional Meet at Troy 16:08.00
5. Kameron Powell Anderson District Meet--Voice of America 16:23.00
6. Ben Matheus Kings Regional Meet at Troy 16:39.00
7. Patrick Winebar Kings Tiffin 16:45.00
8. Paul Beeson Kings Elder 16:51.00
9. Tommy Swank Wilmington Milford 16:52.00
10. Casey Gallagher Anderson Milford 16:55.00
10. Sam Kissing Turpin District 16:55.00
12. Sean Batt Anderson Trinity/Sacred Heart Invitational 17:00.00
13. Alaeldin Tirba Turpin Regional 17:00.25
14. Eli Elkins Kings Elder 17:02.00
15. Tanner Sotkiewicz Turpin Regional 17:04.97
16. Andrew Lake Kings Milford 17:07.00
17. Drew Kiracofe Turpin Regional 17:07.18
18. Kyle Garner Loveland Milford 17:07.28
19. Robby Alexander Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 17:09.00
20. Steven Stoffel Glen Este Western Brown 17:09.50
21. Matt Snell Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 17:10.00
21. Ben Cocks Anderson Trinity/Sacred Heart Invitational 17:10.00
23. Ryan Fisher Loveland Milford 17:10.81
24. Sean Kennedy Turpin District 17:13.00
25. Wade Modzelewski Anderson Trinity/Sacred Heart Invitational 17:14.00
26. Kevin Garner Loveland Milford 17:16.56
27. L. J. Brant Kings Elder 17:19.00
28. Jacob Burrell Mount Healthy Kings Invitational 17:24.00
29. Spencer Carmichael Turpin Milford 17:25.00
30. Ryan Schroer Loveland Milford 17:26.05
31. Trevor Chase Milford Elder Invite 17:28.00
32. Nathanael Robinson Talawanda Brookville, OH 17:32.00
33. Dillon de Medeiros Talawanda Brookville, OH 17:35.00
34. Jonathan Davis Loveland Milford 17:39.35
35. Noah Diebel Kings Elder 17:41.00
36. Jacob Hogg Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 17:42.00
37. Sam Snead Anderson District Meet--Voice of America 17:43.00
38. Nathan Perry Harrison Eaton 17:48.30
39. Cameron Feldhaus Harrison Eaton 17:48.50
40. Max Patty Turpin FAVC 17:51.00
41. Paul Rodriguez Turpin Kings 17:52.00
42. Clint Oliver Ross Eaton Inv. 17:52.06
43. Wesley Boettcher Ross St. X. Invite 17:52.22
44. Frank O'Toole Ross District 17:53.37
45. Nathan Tipton Wilmington Franklin Invitational 17:58.00
46. Andrew Schmalz Walnut Hills VOA District 17:58.90
47. Ryan Humble Harrison Eaton 18:00.00
48. Michael Emerson Milford Harrison Invite 18:05.00
48. Ben Koon Milford Elder Invite 18:05.00
50. Andrew Patty Turpin FAVC 18:06.00
51. Jake Prem Milford Elder Invite 18:07.00
52. Devin Swearingen Loveland Milford 18:07.55
53. David Kulhmann Mount Healthy Harrison Invitational 18:09.00
54. Matt Herndon Turpin Milford 18:10.00
55. Josh Mansfield Walnut Hills Harrison 18:11.00
56. Henry Cooper Kings Milford 18:17.00
57. John Brown Milford Elder Invite 18:18.00
58. Blayne Buckler Kings Elder 18:19.00
58. Matt Sesler Turpin Milford 18:19.00
60. Ryan Simmons Milford Milford Invite 18:20.00
61. Kiante' Williams Walnut Hills VOA District 18:20.10
62. Brandon Behymer Glen Este Western Brown 18:22.75
63. Jonathan Kitts Kings Kettering 18:27.00
64. Griffin Hodges Loveland Milford 18:29.70
65. Danny McManus Loveland Milford 18:30.57
66. Matt Drew Kings Milford 18:31.00
67. Nick Johnson Harrison Harrison 18:31.70
68. Nick Toyeas Harrison Eaton 18:32.00
69. Jacob Holle Loveland Milford 18:32.43
70. Nathan Mandrell Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 18:34.00
70. Dallas Parnigoni Turpin Milford 18:34.00
72. Thomas McCarty Loveland Milford 18:34.17
73. Tyler McPherson Wilmington Miami Valley Career Tech Ctr. 18:38.00
74. Brandon Bodnar Turpin centerville stampede 18:41.00
75. Christian Hensley Ross District 18:42.14
76. Stephen Whittenburg Kings Elder 18:44.00
77. Zach Burpee Loveland Troy 18:45.51
78. Ethan Sayne Harrison Eaton 18:47.00
79. Andrew Davis Loveland Milford 18:47.52
80. Michael Stamper Glen Este Western Brown 18:47.62
81. Alexander Toyeas Harrison Eaton 18:48.00
82. William Powell Kings Milford 18:50.00
83. Spencer Lloyd Turpin FAVC 18:51.00
83. Brad Davis Wilmington Clinton County Meet 18:51.00
85. Justin Condra Turpin Centerville Stampede 18:52.00
85. Jerry Ulm Northwest Milford Invitational 18:52.00
85. Max Brockwell Walnut Hills St. Xavier 18:52.00
88. Ryan Wiesman Turpin FAVC 18:53.00
89. Brayden Bennell Turpin centerville stampede 18:54.00
90. Parker Goodwin Kings Elder 18:59.00
91. Austin Doyle Turpin FAVC 19:00.00
92. Nate Tidwell Harrison Eaton 19:00.50
93. Joe Kappen Harrison Eaton 19:01.00
94. Matt Ruehlman Turpin Milford 19:06.00
95. Noah Fetters Walnut Hills VOA District 19:07.70
96. Joe Fiorelli Walnut Hills Harrison 19:08.00
97. Alec Gonos Turpin FAVC 19:11.00
98. Jake Tracy Turpin FAVC 19:12.00
98. Michael Moore Milford Elder Invite 19:12.00
100. Jacob Paul Loveland Milford 19:15.04
101. Jacob Hodge Harrison Eaton 19:17.00
102. Ian de Medeiros Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 19:20.00
103. Tristan Cook Milford Elder Invite 19:22.00
104. Ben Cooper Kings Milford 19:23.00
105. Josh Roof Milford Fairfield Invite 19:24.00
106. Trey Odell Ross District 19:24.97
107. Dante Smith Turpin Kings 19:25.00
108. Sam Clements Loveland Troy 19:25.54
109. Tyler Lindsley Harrison Eaton 19:26.00
109. Adam Hoover Harrison Eaton 19:26.00
111. AyeJay Johnson Edgewood Lebanon 19:29.00
111. Eli Rizzo Milford Harrison Invite 19:29.00
113. William Edwards Walnut Hills St. Xavier 19:29.20
114. Daniel Woodall Kings Milford 19:30.00
115. Matt DuPont Milford Milford Invite 19:31.00
115. Tyler Napier Harrison Eaton 19:31.00
117. Zach Ramsey Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 19:33.00
118. David Shumate Ross Ross Inv. 19:37.00
118. Mark Ross Milford Harrison Invite 19:37.00
118. Kyle Schlade Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 19:37.00
121. Bobby Bennett Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 19:40.00
122. Danny Holden Edgewood Lebanon 19:41.00
123. Matt Middleton Wilmington Centerville Sat. Night Lights 19:43.00
124. Chris Doarn Loveland Troy 19:43.18
125. Jesse King Ross District 19:44.96
126. Joe Abrams Mount Healthy Hamilton Invitational 19:45.00
127. David Schwering Harrison Eaton 19:47.00
128. Austin Ecklar Harrison Eaton 19:48.00
129. Chris Bull Turpin FAVC 19:50.00
130. Nathan Dickerson Loveland Troy 19:50.23
131. Kyle Luccasen Glen Este Western Brown 19:52.13
132. Patrick McHenry Milford Harrison Invite 19:53.00
133. Grant Newton Milford Harrison Invite 19:54.00
133. Michael Albino Kings Kettering 19:54.00
133. Eric Albino Kings Troy Invitational 19:54.00
136. Robert Sanchez Winton Woods Rapid Run 19:55.00
137. Tom Schlueter Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 19:56.00
138. Colin Knight Milford Elder Invite 19:57.00
139. Colton Taylor Wilmington Cedarville Univ. Invitational 19:59.00
140. Tim Lowry Walnut Hills St. Xavier 19:59.20
141. Ethan Coffin Talawanda Brookville, OH 20:03.00
142. Cam Rothhaas Turpin Kings 20:04.00
143. Carl Hummeldorf Harrison Eaton 20:07.00
144. Nick Haas Edgewood Lebanon 20:16.00
144. Jonathon Gerding Milford Elder Invite 20:16.00
146. Josh Palmer Loveland Milford 20:16.30
147. Ryan Moss Loveland Milford 20:16.58
148. Jordan Butler Walnut Hills Milford 20:17.00
149. Charlie Dietz Walnut Hills Harrison 20:18.00
150. Michael Scherpenberg Loveland Milford 20:19.10
151. Tyler Ross Turpin Centerville Stampede 20:24.00
152. Logan DeGolyer Harrison Eaton 20:26.00
152. Chad Roberts Wilmington Miami Valley Career Tech Ctr. 20:26.00
154. Peyton Larter Walnut Hills Harrison 20:27.00
155. Dakota Jarrell Wilmington Cedarville Univ. Invitational 20:32.00
156. Jake Hey Ross District JV / Mason 20:33.00
157. Joe Ernst Harrison Eaton 20:34.00
158. Casey Smith Loveland Troy 20:34.72
159. Sam Cain Milford Elder Invite 20:35.00
160. Jacob Denney Ross District JV / Mason 20:38.00
161. Ben Proeshel Edgewood Lebanon 20:41.00
162. Jonathan Rohleder Turpin Kings 20:42.00
163. Adam Hacker Edgewood Lebanon 20:43.00
164. Ian Jeffrey Loveland Troy 20:45.26
165. Jordan Randolph Winton Woods Rapid Run 20:47.00
166. Keenan Meyer Loveland Mason 20:47.66
167. Will Buelsing Ross Ross Inv. 20:48.00
168. Adam Ruby Talawanda Covington Catholic 20:53.00
169. Sean Root Harrison Harrison 20:54.00
170. Zach Thornton Turpin Centerville Stampede 20:56.00
171. Brian Connor Loveland Troy 20:57.37
172. Richard Wendel Turpin FAVC 20:58.00
173. Hunter Schmidt Turpin Milford 21:01.00
174. Davis Maraslisiller Turpin FAVC 21:02.00
175. Dariun Peacock Northwest Lebanon Invitational 21:03.00
176. Rodel Soika Wilmington Centerville Stampede 21:04.00
177. David Salay Loveland Milford 21:04.18
178. Daniel Evans Glen Este Western Brown 21:04.65
179. Austin Ernst Milford Milford Invite 21:05.00
180. Frankie Milazzo Walnut Hills Milford 21:06.00
180. Jared Rice Harrison Eaton 21:06.00
180. Gage Smith Northwest Lebanon Invitational 21:06.00
183. Michael Manning Walnut Hills Harrison 21:07.00
183. Gabe Burkart Harrison Eaton 21:07.00
185. Casey Baker Ross Eaton Inv. 21:07.75
186. Brendon Downey Harrison Eaton 21:08.00
187. Paul Keefer Milford Elder Invite 21:10.00
187. Cyrus Green Talawanda Covington Catholic 21:10.00
189. Dmitri Loukoumidis Loveland Milford 21:13.01
190. Luke Manser Wilmington Franklin Invitational 21:16.00
191. Noah Swearingen Loveland Troy 21:16.36
192. Andrew Noland Loveland Fairfield 21:19.15
193. Jacob Neiderbaumer Harrison Harrison 21:20.00
193. Connor Twele Turpin Kings 21:20.00
193. Grant Johnson Turpin Milford 21:20.00
196. Patrick Nienhaus Turpin Centerville Stampede 21:21.00
197. Trent Lively Loveland Mason 21:21.26
198. Matt Kappen Harrison Harrison 21:27.00
198. Will McBeath Turpin FAVC 21:27.00
200. Liam Grebert Turpin St. Xavier 21:29.00
201. Rick Mulvey Loveland Mason 21:29.81
202. Mahbod Pourriahi Loveland Troy 21:29.95
203. Aaron Maynard Edgewood Lebanon 21:31.00
204. Jake Linder Harrison Harrison 21:34.00
205. Ben Bailey Turpin centerville stampede 21:36.00
206. Eric Lin Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 21:38.00
207. Jack McGilvray Harrison Harrison 21:42.80
208. Kalab Campos Edgewood Lebanon 21:48.00
209. Jake Gebhart Turpin Lakota 21:49.00
210. Ryan Stroup Glen Este Western Brown 21:52.45
211. Nathan Tiffany Walnut Hills Harrison 21:54.00
212. Thomas Haberer Loveland Milford 21:54.97
213. Kenneth Glenn Mount Healthy Kings Invitational 22:07.00
214. Evin Nichols Mount Healthy Harrison Invitational 22:09.00
215. Thomas Wassell Loveland Milford 22:12.15
216. David Trate Loveland Troy 22:14.84
217. Kyle Mackenzie Loveland Milford 22:17.13
218. Jared Coffin Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 22:22.00
219. Will James Talawanda Covington Catholic 22:27.00
220. Matt Burchfield Glen Este Western Brown 22:28.31
221. Tyler Dockum Talawanda Brookville, OH 22:29.00
222. Charles Mullenix Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 22:33.00
223. John McCormick Walnut Hills Harrison 22:35.00
224. Oliver Olberding Walnut Hills FAVC 22:39.00
225. Ben Goldman Walnut Hills Harrison 22:40.00
226. Aaron Easley Turpin Milford 22:42.00
227. Eric Reed Northwest Milford Invitational 22:44.00
227. Jared Beiersdorfer Winton Woods Harrison HS 22:44.00
229. Rob Seal Harrison Eaton 22:46.00
230. Myles Pringle Northwest Milford Invitational 22:54.00
231. Drew Rowland Northwest Milford Invitational 22:59.00
232. Brendon Elrod Harrison Eaton 23:04.00
233. Adam Hughes Loveland Milford 23:06.73
234. Ryan Danielson Talawanda Brookville, OH 23:08.00
235. Trent Taylor Glen Este Western Brown 23:09.77
236. Matt Kennedy Turpin Milford 23:14.00
237. Alex Utz Loveland Fairfield 23:33.27
238. Ryan Pinckney Turpin FAVC 23:40.00
239. Thomas Bentley Turpin Lakota 23:45.00
240. Tom Mayer Northwest Milford Invitational 23:54.00
241. Tryan Howard Northwest Lebanon Invitational 23:58.00
242. Dakota Hatfield Wilmington Franklin Invitational 24:16.00
243. Jackson Kramer Winton Woods Ft. St. Clair Park 24:22.00
244. Chris Milesky Harrison Eaton 24:27.00
245. Zack Morris Harrison Harrison 24:28.00
246. Cameron Mueller Northwest Milford Invitational 24:30.00
247. Brandon Smith Wilmington Franklin Invitational 24:41.00
248. Nathaniel Coffin Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 24:42.00
249. Ian Berg Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 25:20.00
250. Chris Curme Talawanda Brookville, OH 25:23.00
251. Austin Owens Mount Healthy Kings Invitational 25:39.00
252. Sam Pitakos Turpin Lakota 25:49.00
253. Ben Whiteman Talawanda Brookville, OH 25:52.00
253. Sam Creech Talawanda Brookville, OH 25:52.00
255. Matt Russell Harrison Harrison 25:58.00
256. Sam Valenti Turpin Milford 26:12.00
257. Vince Smith Turpin FAVC 26:49.00
258. Nathanael Jones Northwest Lebanon Invitational 26:54.00
259. Michael Jacobs Turpin FAVC 27:17.00
260. Jared Kelemen Talawanda Eaton Ed Leas Inv. 27:51.00
261. Thomas Sato Loveland Loveland 28:51.00
262. Holden Hurdle Mount Healthy Kings Invitational 29:43.00